środa, 5 września 2012

Chleb z pestkami słonecznika

Mieszkam bliziutko bardzo dobrej piekarni, rozleniwiłam się przez to i nie piekę chleba tak często jak kiedyś. Niemniej jednak, od czasu do czasu, jak już znudzą nam się chleby dostępne w sklepiku za rogiem, wyciągam słoiczek z zakwasem i zaczyna się zabawa w piekarza :) Zakwas, razem z przepisem na bajecznie prosty chleb, dostałam od mamy. Zakwas trzymam w lodówce (do 2 tygodni), a jak wiem, że dłużej nie będę piekła chleba, to go po prostu zamrażam (nawet do 3 miesięcy), po mrożeniu dodaję tylko ciut więcej cukru (nie łyżeczkę, a dwie łyżeczki) i pozwalam mu dłużej rosnąć (ok. 4-5 godzin).  Do chleba można dodać dowolne dodatki- suszone owoce, jakieś zioła, pestki dyni, czy na co tylko mamy ochotę, u mnie dziś był, a właściwie ciągle jest, Chleb z pestkami słonecznika



Składniki:
1 i ½  kg mąki żytniej chlebowej
½ szklanki zakwasu
Łyżeczka cukru
Ok. 12,5g świeżych drożdży
1300 ml ciepłej wody
2/3 szklanki maślanki
Szklanka mąki pszennej
½ szklanki siemnienia lnianego
Szklanka otrębów pszennych
150g pestek słonecznika
Olej



Wykonanie:
Do dużej miski wsypujemy 1 kg mąki żytniej chlebowej, dodajemy drożdże (ja 100g kostkę drożdży kroję na 8 części i jeden kawałek powinien ważyć mniej więcej 12,5g), cukier, wodę, maślankę i zakwas. Całość mieszamy i odstawiamy na 3 godziny. Ponownie mieszamy i odlewamy ½ szklanki- to będzie nasz zakwas na następny raz. Do miski dosypujemy resztę mąki żytniej chlebowej, mąkę pszenną, siemie lniane, otręby i pestki słonecznika. Całość mieszamy do momentu aż wszystkie składniki się połączą. Jeżeli ciasto jest bardzo rzadkie, można dosypać ciut więcej mąki pszennej.
Blaszki (ja używam dwóch długich, wąskich keksówek) smarujemy olejem i wypełniamy ciastem do połowy wysokości. Odstawiamy na ok. 1,5 godziny, do momentu, aż ciasto podwoi swoją objętość.
Wtedy wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez 1 godzinę i 40 minut. Gorący chleb wyjmujemy z blaszek i smarujemy z wierzchu olejem. Kroimy po wystudzeniu.



Chlebek został przygotowany w ramach zabawy "Upiecz Smakowity Chleb!", której patronem są Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica", producent margaryny "Smakowita". O akcji dowiedziałam się z bloga Ireny i Andrzeja


Upiecz Smakowity Chleb!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...