poniedziałek, 4 lutego 2013

Malibu i kokosanki

Domowe nalewki i likiery to bardzo fajna sprawa.  Mamy takiego jednego przyjaciela, który jest specjalistą od domowych alkoholi. To od niego wcześniej dostaliśmy przepis na nalewkę z raczków, a teraz na domowe malibu. Pyszne, słodkie i mocno kokosowe. Po zrobieniu kokosowego likieru zostaje cała masa wiórków kokosowych. Można je wykorzystać do zrobienia prostych kokosanek. Podczas pieczenia wyparuje z nich cały alkohol, ale ostrzegam- po wypiciu kieliszka likieru i po zjedzeniu dwóch kokosanek, można poczuć „kokosowy przesyt” ;-)

Malibu

Składniki:
200g wiórków kokosowych
250ml spirytusu
1 puszka mleka skondensowanego niesłodzonego (411g)
1 puszka mleka skondensowanego słodzonego (530g)
1 puszka mleczka kokosowego (400ml)

Wykonanie:
Wiórki kokosowe przesypujemy do szczelnego pojemnika (może być duży słoik), zalewamy spirytusem. Zamykamy, potrząsamy i odstawiamy na 3 dni (kilka razy dziennie należy potrząsnąć pojemnikiem).
Po trzech dniach zlewamy spirytus, a wiórki kokosowe dokładnie odciskamy (one dość mocno napęcznieją od alkoholu)- ja wiórki przełożyłam do woreczka z tetry i poprosiłam silnego męża, żeby dokładnie wycisnął :-)
W innym naczyniu mieszamy mleko słodzone z niesłodzonym i kokosowym i maleńkim strumieniem wlewamy „odzyskany” spirytus. Mieszamy i przelewamy do butelek. Odstawiamy do lodówki na 12 godzin, żeby smaki się przegryzły.Kokosanki

Składniki:
Wiórki kokosowe, które zostały po odciśnięciu z nich alkoholu
3 białka
4 łyżki cukru pudru
Szczypta soli

Wykonanie:
Białka ze szczyptą soli ubijamy na sztywną pianę. Dosypujemy cukier puder i jeszcze ubijamy mikserem przez parę minut. Dosypujemy wiórki kokosowe, mieszamy łyżką i za pomocą łyżki do lodów wykładamy porcje masy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego wcześniej do 150 stopni. Włączamy termoobieg  i pieczemy przez 15 minut. Wyłączymy piekarnik i studzimy kokosanki przy uchylonych drzwiczkach. 


Domowy Wyrób

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...