czwartek, 19 stycznia 2012

Roladki z kurczaka z suszonymi pomidorami

Parowar jest jednym z częściej wykorzystywanych urządzeń w koperkowej kuchni. Ostatnio specjalizuję się roladkach ;-) Chciałam sprawdzić, czy tak uwielbiane przeze mnie suszone pomidory w oleju, są na tyle aromatyczne i intensywne w smaku, że da się zrobić smaczne roladki gotowane na parze bez żadnych dodatkowych przypraw? Udało się, więc na obiad były przepyszne Roladki z kurczaka z suszonymi pomidorami.

Składniki:
Pierś z kurczaka
Kilka suszonych pomidorów w oleju
2 plasterki żółtego sera

Wykonanie:
Z piersi robimy dwa kotlety, które należy nieco potłuc za pomocą tłuczka do mięsa. Kładziemy na desce i za pomocą silikonowego pędzelka smarujemy olejem z zalewy. Na każdym kawałku mięsa kładziemy plaster żółtego sera i kilka pomidorów (zależnie od wielkości, ja kładę po dwa większe). Zawijamy ciasne roladki, które przenosimy do niedużego pojemnika (używam pojemnika do ryżu dołączonego do parowaru). Z wierzchu smarujemy resztą oleju z pomidorów. Gotujemy na parze ok. 20 minut.
W naczynku powstaje pyszny, aromatyczny sos, którym polewam warzywa (ziemniaki i brokuły) również ugotowane na parze w tym samym czasie.


Mięsne rolowanie - konkurs!

2 komentarze:

  1. Faszerowałam już kurze piersi suszonymi pomidorami. Bardzo smaczne i szybkie w wykonaniu. Nie dziwię się, że smakowały!

    OdpowiedzUsuń
  2. Koniecznie muszę takie zrobić :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...