niedziela, 22 stycznia 2012

Pączkowe muffinki z dżemem

Myśleliśmy nad usmażeniem pączków, w końcu karnawał to karnawał, a Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi krokami, ale jakoś te całe pączki nie do końca nas przekonują, a zresztą do wspólnego kucharzenia chcieliśmy zaangażować też najmłodszego Koperka- musieliśmy wybrać coś mniej skomplikowanego niż pączki. Myśleliśmy, szukaliśmy, aż sobie przypomnieliśmy, że w zeszłym roku byłam wyjątkowo grzeczna, tak grzeczna, że Mikołaj podrzucił mi, prosto pod choinkę, niesamowitą książkę autorstwa Nigelli Lawson. Książkę traktującą o tym Jak być domową boginią, wypieki i przysmaki kojące duszę. A w tej książce, w rozdziale poświęconym dzieciom znalazłam przepis na Pączkowe muffinki z dżemem! Swoją drogą genialna alternatywa dla pączków. Wprowadziliśmy małe koperkowe modyfikacje, Nigella np. chciała upieczone muffinki zanurzać w roztopionym maśle i obtaczać w granulowanym cukrze… Rezygnując z tego kroku, w zamian dorzuciliśmy kolorowy lukier, którym zajęła się właśnie moja 1,5 roczna córeczka (to ona ozdabiała muffinki). Może nie wyszły idealnie, ale naszym zdaniem są urocze, a co ważniejsze, Pączkowe muffinki z dżemem naprawdę w smaku przypominają pączki :)

Składniki:
125 ml mleka
50g masła lub margaryny
2 nieduże jajka
Łyżeczka ekstraktu waniliowego
200g mąki pszennej
Łyżeczka proszku do pieczenia
½ łyżeczki sody oczyszczonej
80g cukru
12 łyżeczek dżemu (u nas pyszny, domowy, poziomkowy)
Cukier puder
Barwniki spożywcze

Wykonanie:
Masło roztapiamy i studzimy. Mieszamy z mlekiem, roztrzepanymi jajkami i ekstraktem waniliowym. W drugiej misce łączymy mąkę, cukier, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną. Suche składniki wsypujemy do mokrych, mieszamy, ale niezbyt dokładnie, mają pozostać grudki, jeżeli ciasto będzie za bardzo wymieszane- muffinki wyjdą twarde. Blaszkę z wgłębieniami smarujemy tłuszczem (lub bierzemy silikonową formę na muffinki). Każde wgłębienie zapełniamy ciastem do połowy wysokości, nakładamy po łyżeczce dżemu i dopełniamy resztą ciasta. Blaszkę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i pieczemy przez 20 minut.
Cukier puder roztapiamy w niewielkiej ilości wody (tak, żeby powstał gęsty lukier) Dzielimy na części, barwimy barwnikami spożywczymi. Kolorowym lukrem dowolnie ozdabiamy upieczone, nieco przestudzone muffinki. Pączkowe muffinki najsmaczniejsze są w dniu pieczenia.


2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...