sobota, 30 marca 2013

Mazurek na waflach

Z okazji Świąt Wielkanocnych przesyłam Wam najsłodsze życzenia wszystkiego co najlepsze.

A wiadomo, że najsłodsze są świąteczne mazurki. Mazurek na waflach to chyba najszybszy mazurek świata. Robi się go w pół godziny i to razem z ozdabianiem!


piątek, 29 marca 2013

Kanapki z pastą z awokado

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Niestety rano nie zawsze mamy czas na przygotowanie pracochłonnego posiłku. Zdrowe, pyszne śniadanie, które da nam masę energii można przygotować w kwadrans- to nic trudnego. A kanapki wcale nie muszą być nudne. Szczególnie takie Kanapki z pastą z awokado.


czwartek, 28 marca 2013

Koszyczek drożdżowy

Jak zobaczyłam na blogu ŚladamiSłodkiej Babeczki drożdżowe koszyczki wielkanocne, to wiedziałam, że muszę spróbować zrobić mój własny. Samo wykonanie nie jest za bardzo skomplikowane, ale zajmuje trochę czasu. Niemniej jednak taki Koszyczek drożdżowy może być bardzo oryginalną ozdobą wielkanocnego stołu- więc chyba warto :-)



wtorek, 26 marca 2013

Jajka z łososiem faszerowane kaparami

Jak jest Wielkanoc to musza być jajka. Żeby nie było nudno, to dobrze jest podać jajka faszerowane. Powstaje tylko pytanie czym faszerować jajka? Tym razem postawiłam na kapary i wyszło świetnie. Do tego wędzony łosoś i samodzielnie wyhodowana rzeżucha. Jajka z łososiem faszerowane kaparami.



poniedziałek, 25 marca 2013

Szynka gotowana

Mała „I” lubi jeść kanapki z mięsem. A ja nie lubię, gdy moje dziecko je wędliny naszpikowane chemią. Dlatego staram się jak najczęściej robić pasztety, klopsy, czy domowe wędliny. Jakiś czas temu pokazałam już tu przepis na gotowaną wędlinę z indyka. Teraz zaproponuję inną kompozycję przypraw. Szynka gotowana pachnąca owocem jałowca idealnie nadaje się również na Wielkanocne śniadanie.



sobota, 23 marca 2013

Naleśniki z pieczarkami

Mała „I” naleśniki zjada właściwie tylko na słodko. Czasem spróbuje z wytrawnym farszem, ale i tak zawsze kończy się tak, że prosi o naleśnik z dżemem. Za to ja i mój Koperkowy mąż najbardziej lubimy Naleśniki z pieczarkami.



Składniki:
Naleśniki (polecam ten przepis
500g pieczarek
2 cebule
Pęczek natki pietruszki
Sól
Pieprz
Olej do smażenia.

Wykonanie:
Cebulę i pieczarki obieramy. Cebulę kroimy w dość drobną kostkę i podsmażamy na niewielkiej ilości oleju. Jak cebula już się zeszkli, dosypujemy drobniutko posiekane pieczarki. Całość mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem i smażymy na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu. Smażymy do momentu aż pieczarki odparują. Dodajemy wtedy drobno posiekaną natkę pietruszki, mieszamy i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Usmażone wcześniej naleśniki smarujemy farszem i zawijamy w rulon. Podsmażamy na patelni z niewielką ilością oleju i podajemy na gorąco.


piątek, 22 marca 2013

Naleśniki- przepis podstawowy

Naleśniki nigdy nie były moją mocną stroną. Jakoś nigdy nie miałam do nich ręki. Co innego mój koperkowy mąż… Nie wiem jak to się działo, ale z dokładnie tego samego ciasta, na dokładnie tej samej patelni jak smażyłam jakieś pokraki, a mój koperkowy mąż- naleśniki idealne… W związku z tym mamy, a właściwie mieliśmy, w naszej koperkowej kuchni, taki podział ról- koperkowy mąż jest odpowiedzialny za zrobienie naleśników, a ja zajmuję się farszem.
Jednak gdy Mała „I” całkiem niedawno zachorowała, stwierdziła, że jedyną rzeczą jaką ewentualnie zje na obiad są naleśniki… Koperkowy mąż w pracy, w domu głodne dziecko. Nie było wyjścia. Zabrałam się za naleśniki. I teraz nie wiem, czy to kwestia przepisu, czy po prostu „dorosłam” do smażenia naleśników- w każdym razie wyszły! I to wszystkie, nawet ten pierwszy naleśnik, który  Koperkowy mąż spisywał na straty…
Skorzystałam z przepisu Margarytki- gorąco go polecam. Naleśniki wyszły dokładnie takie jak wyjść powinny.


poniedziałek, 18 marca 2013

Guacamole

Meksykańska salsa przyrządzana na bazie awokado. Wystarczy parę chwil, kilka dodatków i mamy idealny sos do tortilli, nachosów, czy innej przekąski. Wyrazisty smak, intensywny, zielony kolor- Guacamole.



poniedziałek, 11 marca 2013

Wielkanoc

Po przepis kliknij w zdjęcie


MAZURKI

Mazurek

Kurczak pieczony w ketchupie z cukinii

Latem zrobiłam przepyszny ketchup z cukinii. Wykorzystuję go najczęściej jako dodatek, sos do potraw, ale czasem ketchup z cukinii jest jednym z głównych składników dania. Tym razem użyłam go jako marynaty do pieczonego kurczaka, a właściwie skrzydełek z kurczaka. Oczywiście skrzydełka można upiec również w zwykłym ketchupie- też wyjdzie pysznie. Kurczak pieczony w ketchupie z cukinii.

Składniki:
10 skrzydełek z kurczaka
1 szklanka ketchupu z cukinii
2 łyżki miodu
1 łyżeczka chili w płatkach

Wykonanie:
Skrzydełka dokładnie myjemy, czyścimy i osuszamy. Każde skrzydełko kroimy na 3 części. My nie lubimy tych najmniejszych, ostro zakończonych kawałków, na których jest tylko skóra i kostki, dlatego zamrażam je i gotuję potem na nich jakąś zupę.  
Ketchup z cukinii mieszamy z płynnym miodem i płatkami chili. Skrzydełka przekładamy do naczynia żaroodpornego, zalewamy ketchupową marynatą, mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na co najmniej 2 godziny, ale najlepiej jest je zostawić na całą noc.
Przykryte naczynie żaroodporne wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez 60 minut. Odkrywamy naczynie i pieczemy jeszcze przez pół godziny.
Podajemy z ryżem. 


niedziela, 10 marca 2013

Chleb orkiszowy z maszyny

Od kiedy w koperkowej kuchni zamieszkała maszyna do chleba, dużo częściej robię domowe pieczywo. Maszyny używam najczęściej tylko do wyrobienia i wyrośnięcia ciasta na chleb lub bułki, potem sama formuję pożądane kształty i piekę w zwykłym piekarniku. Od czasu do czasu jednak maszyna robi wszystko za mnie. Miesza, wyrabia, formuje i piecze. Ja muszę tylko wsypać składniki. Tak było i tym razem kiedy powstał przepyszny Chleb orkiszowy z maszyny.



sobota, 9 marca 2013

Tarta z jabłkami

W Koperkowej kuchni, szczególnie w sezonie zimowym, jabłek nie brakuje. Jemy je na surowo, dodajemy je do surówek, pieczonego mięsa, racuchów, naleśników i pysznych deserów. Tym razem powstało delikatne, kruche ciasto zapieczone na złoto, a do tego pyszne jabłka z cynamonem. Tarta z jabłkami ozdobiona kruchymi motylkami- mniam :-)


czwartek, 7 marca 2013

Bananowe muffinki

Zrobiłam muffinki z bananami. Pyszne i słodkie. Bez mleka i tłuszczu. Biały cukier zastąpiłam trzcinowym, dodałam trochę otrębów- żeby było ciut zdrowiej.  Bardzo lubię robić muffinki. Są bajecznie proste w przygotowaniu- bez użycia miksera, trudno je zepsuć i zawsze wychodzą smaczne. Tak było i tym razem- Bananowe muffinki znikały błyskawicznie.



sobota, 2 marca 2013

Steki z rekina

Razem z koperkowym mężem bardzo lubimy poznawać nowe smaki, próbować nowych rzeczy. Podczas zakupów, w jednym z dyskontów, natknęliśmy się na steki z żarłacza błękitnego. Wcale nie kosztowały dużo, wyglądały ładnie, a my byliśmy ciekawi jak smakują, dlatego w naszym koszyku wylądowały 3 steki z rekina- Mała „I” też chciała spróbować ;-) Teraz powstało pytanie jak je przyrządzić, jak przygotować? Usmażyć? Upiec? A może zrobić jakieś bardzo wymyślne danie? Postawiłam na bardzo prosty przepis, dlatego, że chcieliśmy naprawdę spróbować jak smakuje żarłacz błękitny. Nie chcieliśmy zagłuszyć smaku intensywnymi przyprawami. Steki z rekina bardzo delikatnie przyprawiłam odrobiną soli i pieprzu cytrynowego, dosłownie oprószyłam niewielką ilością mąki i usmażyłam. Do tego zrobiłam puree ziemniaczane z nuta cytrynową i salsę z pomidorów, cebuli i mięty. Wszystko bardzo fanie skomponowało się na talerzu. A jak smakuje rekin? Jak bardzo delikatna ryba. Ma przyjemne białe mięso, nie jest zbyt tłusty, w smaku czuć, że jest to morska ryba, ale nie ma takiego intensywnego rybiego posmaku. Rekin bardzo nam smakował. Mała „I” bez marudzenia zjadła całą porcję, a koperkowy mąż, jak zwykle, poprosił o więcej ;-)
Steki z rekina


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...