środa, 31 października 2012

Musztardowy gulasz z dynią

Gulasz podany w chlebku- przepis na chlebowe miseczki zamieściłam tutaj. Dynia w gulaszu sprawdza się rewelacyjnie- gorąco polecam. Musztardowa marynata dodaje wyrazu indykowi. Całość pięknie się komponuje, a świeży chlebek pasuje idealnie do gulaszu. Co tu dużo mówić- Musztardowy gulasz z dynią, podany w chlebowych miseczkach jeszcze nie raz zagości w koperkowej kuchni :-)


wtorek, 30 października 2012

Miseczki chlebowe

Chlebowe miseczki to coś co bez wątpienia zachwyci gości. Gulasz, czy żurek podany w chlebku- świeżutkim, pachnącym, chrupiącym chlebku- zrobi dobre wrażenie. Kiedyś myślałam, że upieczenie takiego chlebka jest trudne, a tu okazuje się, że wcale nie! Przepis znalazłam na Koltet.tv i przystąpiłam do działania ;-) Od niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką maszyny do chleba (polecam!) Oprócz upieczenia najróżniejszych rodzajów chleba, można w niej usmażyć konfitury, albo wyrobić ciasto drożdżowe, które po wyrośnięciu można dowolnie uformować i upiec w zwykłym piekarniku. Właśnie w taki sposób, bez brudzenia rąk ;-), zrobiłam te Miseczki chlebowe.

Składniki:
600g mąki pszennej
300ml ciepłej wody
2 łyżki oliwy
Łyżeczka soli
½ łyżeczki cukru
7g drożdży instant
Żółtko
Łyżka mleka

Wykonanie:
Do pojemnika w maszynie do chleba wlewamy wodę, oliwę, wsypujemy sól, cukier, przesianą mąkę i drożdże instant. Uruchamiamy program do mieszania i wyrastania ciasta drożdżowego.
Wyrośnięte ciasto przekładamy na blat posypany mąką, ciasto dzielimy na 4 równe części, z każdej odrywamy fragment wielkości orzecha laskowego, z których formujemy małe kuleczki. Każdy z czterech dużych kawałków ciasta rozpłaszczamy na kształt koła, zbieramy brzegi do środka jak sakiewkę, wyrównujemy, odwracamy na drugą stronę, znowu rozpłaszczamy z zbieramy brzegi do środka, jak sakiewkę. Formujemy kule, które nieco spłaszczamy i kładziemy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, małe kulki, również tam kładziemy, całość przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 30 minut.
Żółtko roztrzepujemy widelcem, dodajemy łyżkę mleka, i po wymieszaniu, smarujemy tym wyrośnięte mini chlebki. Smarujemy też małe kuleczki, które umieszczamy teraz na wierzchu każdego chlebka. Blachę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy przez 15 minut.
Z ostudzonych chlebków, ostrym nożem, ścinamy wierzch, wydrążamy środek i chlebowe miseczki są gotowe. Możemy podawać w nich gulasz, lub gęste zupy (np. żurek).



Chlebowe miseczki możemy oczywiście zrobić bez maszyny do chleba, wtedy w misce mieszamy mąkę z wodą, oliwą, solą, cukrem i drożdżami. Wyrabiamy dłońmi, aż ciasto będzie gładkie i jednolite. Formujemy kulę, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na dwie godziny do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto przenosimy na blat posypany mąką i dalej postępujemy jak przepisie powyżej. 


środa, 24 października 2012

Dyniowy krem z gorgonzolą

Połączenie genialnie kremowej zupy ze smakiem pleśniowego sera był strzałem w dziesiątkę :) Dyni w tym roku u nas pod dostatkiem, dlatego wykorzystujemy ją do najróżniejszych potraw. Tym razem pokombinowałam z zupą dyniową i powstał przepyszny Dyniowy krem z gorgonzolą.


piątek, 19 października 2012

Odwrócone ciasto ananasowe

Jesień kojarzy mi się z serialami. Pewnie dlatego, że nowy sezon zazwyczaj jest puszczany od jesieni. Mam kilka ulubionych seriali. Rodzina Soprano, Gotowe na Wszystko, Sześć stóp pod ziemią i Dexter. Szkoda, że tylko ten ostatni jest jeszcze kręcony, a pozostałe już się skończyły… Jak na kulinarną blogerkę przystało- wyszukuję w moim ulubionych serialach ciekawych potraw. Kilka przepisów z Rodziny Soprano już wrzuciłam na bloga, teraz czas na Gotowe na wszystko. Był taki bardzo zabawny moment w jednym z odcinków 7 sezonu serialu, w którym Gabi starała się upiec Odwrócone ciasto ananasowe. Dzięki Aniko znalazłam nawet ten fragment na youtube :)



W każdym razie, po obejrzeniu tego odcinka, wiedziałam, że chcę zrobić odwrócone ciasto ananasowe, wolałam jednak, żeby bardziej przypominało to zrobione przez Bree ;-) dlatego szukałam odpowiedniego przepisu i szukałam. Aż w końcu w moje ręce wpadła książka Nigelli- Nigella Expresowo, a tam, banalnie prosty przepis na Odwrócone ciasto ananasowe.  Ciasto fajnie wygląda, jest proste, szybkie i pyszne, a po moich modyfikacjach nie aż tak strasznie ciężkie i słodkie :)

Składniki:
Ok. 8 plastrów ananasa z puszki
Ok. 100g kandyzowanych wiśni
100g mąki
80g miękkiego masła lub margaryny
Łyżeczka proszku do pieczenia
¼ łyżeczki sody oczyszczonej
50g cukru
2 jajka
5 łyżek soku z puszki z ananasami
Masło + cukier do wysmarowania i wysypania formy

Wykonanie:
Tortownicę o średnicy ok. 23 cm smarujemy masłem i posypujemy cukrem. Układamy plastry ananasa i wiśnie.
Mąkę mieszamy z cukrem, proszkiem do pieczenia i sodą oczyszczoną. Dodajemy masło, wbijamy jajka i dolewamy sok i całość ubijamy mikserem na gładką masę. Ciasto przekładamy do tortownicy (ciasta jest niewiele, ledwo przykryje ananasy z wiśniami). Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy przez ok. 30 minut.
Po wyjęciu z piekarnika, odstawiamy na parę minut, ostrożnie odpinamy obręcz tortownicy, ciasto przykrywamy talerzem, odwracamy do góry dnem i zdejmujemy spód tortownicy.


czwartek, 18 października 2012

Raclette- serowe pyszności

Raclette to bardzo fajny sposób przyrządzania sera, z innymi składnikami, na małych patelenkach. Kiedyś dawno temu wzięłam udział w konkursie zorganizowanym przez portal przepisy.pl. Moja zupa gulaszowa została doceniona przez komisję konkursową i wygrałam bardzo fajne urządzenie do Raclette połączone z grillem elektrycznym. Generalnie takie Raclette to świetny pomysł na kulinarne spotkania. Trzeba tylko przygotować wcześniej wszystkie składniki, i każdy będzie mógł sam skomponować pyszne dania. Niestety nie udało mi się kupić specjalnego sera do Raclette, dlatego musiałam kombinować z innymi gatunkami. Wyszło pysznie.



Gorgonzola z winogronami
Na początek klasyczne połączenie sera pleśniowego z winogronami.

Składniki:
Kiść czerwonych winogron
200g sera gorgonzola

Wykonanie:
Winogrona po umyciu przekrajamy na pół i usuwamy z nich pestki.
Ser kroimy w kostkę.
Na tacce do raclette kładziemy trochę sera i kilka winogron.
Zapiekamy ok. 5 minut- aż ser się roztopi i nieco podpiecze.



Ziemniaki z brokułem i mozzarellą
Gotowane ziemniaki świetnie komponują się z najróżniejszymi serami.

Składniki:
4 ziemniaki
Brokuł
150g mozzarelli
Sól ziołowa

Wykonanie:
Ziemniaki gotujemy w mundurkach, a brokuła podzielonego różyczki- na parze. Ugotowane ziemniaki obieramy i kroimy w plastry. Mozzarellę również kroimy w plastry. Na tacce do raclette kładziemy kilka plastrów ziemniaków, trochę brokuła, posypujemy solą ziołową i przykrywamy plastrem mozzarelli. Tackę umieszczamy w odpowiednim miejscu urządzenia do grillowania i czekamy aż ser się roztopi i nieco podpiecze (zajmie to ok. 5 minut).


  
Grillowany łosoś z papryką
Ponieważ urządzenie do Raclette wyposażone jest też w elektrycznego grilla, można przygotować na nim najróżniejsze pyszności.

Składniki:
300g filetu z łososia bez skóry
Łyżka przyprawy do ryb z cytryną i koperkiem
Czerwona papryka
Zielona papryka
Oliwa

Wykonanie:
Łososia posypujemy przyprawą do ryb (jak nie mamy takiej gotowej, możemy użyć pieprzu cytrynowego i soli ziołowej). Rybę odstawiamy na pół godziny i kroimy w kostkę.
Obie papryki po umyciu i usunięciu gniazd nasiennych kroimy w kostkę.
Grilla elektrycznego  smarujemy odrobiną oliwy i jak już się dobrze rozgrzeje, to układamy na nim rybę i paprykę. Smażymy parę minut z każdej strony, aż ryba nie będzie surowa, a papryka ładnie się zarumieni (paprykę trzeba grillować ciut dłużej niż rybę).


czwartek, 11 października 2012

Francuskie kwadraty ze szpinakiem

Najszybszy sposób na ciepłą przekąskę. Gotowe ciasto francuskie, szpinak i ser ricotta. Obrazkową instrukcję zrobienia takich fajnych kwadratów umieściłam już tu.  To naprawdę nie jest trudne, a wygląda bardzo ciekawie. A połączeniem szpinaku z serem ricotta i gałką muszkatołową też nieraz już się zachwycałam. Krótko mówiąc- Francuskie kwadraty ze szpinakiem są godne polecanie.

Składniki:
275g ciasta francuskiego
150g świeżych listków szpinaku
250g sera ricotta
Sól
Pieprz
Gałka muszkatołowa
Łyżka masła

Wykonanie:
Umyty i osuszony szpinak, niezbyt drobno siekamy i podsmażamy na maśle przez 5 minut. Przekładamy do miseczki, w której mieszamy go z serem ricotta. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i świeżo startą gałką muszkatołową.
Ciasto francuskie kroimy na kwadraty o boku ok. 8 cm. Mniej więcej 1 cm od brzegu robimy dwa nacięcia w kształcie liter „L”. Przekładamy przez siebie przeciwległe krańce ciasta (te nacięte). Górne krawędzie dokładnie dociskamy widelcem.
Kwadraty z ozdobnymi rantami układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Na środku każdego kwadratu kładziemy porcję szpinaku z serem. Blachę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez 10-15 minut.


poniedziałek, 8 października 2012

Dyniowe placuszki

Pancakes pełne pysznego musu z pieczonej dyni są idealne na leniwe śniadanie, może nawet podane do łóżka… Dynia nadaje racuszkom fajnego pomarańczowego koloru, ale w smaku jest mało wyczuwalna. Pankejki z dynią świetnie smakują same, ale można polać je jogurtem, albo syropem klonowym. Podsumowując- Dyniowe placuszki to bardzo fajny pomysł na wykorzystanie dyni.



środa, 3 października 2012

Nalewka z raczków

Czasem lubię wypić odrobinę słodkiej nalewki. Szczególnie w chłodny, deszczowy, jesienny wieczór.  Przepis na tę nalewkę dostaliśmy do przyjaciela. Zamiast raczków można użyć innych twardych cukierków, np. kukułek, czy fistaszków. Ja najbardziej lubię raczki, więc powstała Nalewka z raczków.

Składniki:
2 puszki niesłodzonego mleka skondensowanego
½ kg raczków (cukierków)
200ml spirytusu

Wykonanie:
½ kg cukierków (waga w papierkach) wyjmujemy z opakowań i wrzucamy do garnka, dolewamy mleko i zaczynamy podgrzewać. Garnek powinien stać na małym ogniu. Mieszając, czekamy aż cukierki się rozpuszczą. Zostawiamy do ostygnięcia.
Do zimnego raczkowego mleka wlewamy spirytus- malutkim strumieniem, energicznie mieszając podczas wlewania. Gotową nalewkę przelewamy do butelek i przechowujemy w lodówce. Nalewka jest gotowa już dobę po zrobieniu.


Domowy Wyrób

wtorek, 2 października 2012

Pierś z kurczaka z podgrzybkami

Grzyby to taka jasna strona jesieni. Zawsze dołuje mnie koniec lata, coraz krótsze dni i chłodne poranki, ale pociesza mnie właśnie perspektywa spacerów po lasach pełnych grzybów. Grzyby zbierałam z rodzicami, a teraz Mała „I”, chociaż jeszcze grzybów nie jada, to pomaleńku wciąga się z temat ;-) A jaką ma frajdę jak pierwsza zauważy jadalny grzyb! Jest specjalistką od wyszukiwania kurek.
A jak już wrócimy z leśnego spaceru, to wypada ugotować coś grzybowego, np. taką Pierś z kurczaka z podgrzybkami.

Składniki:
Podwójna pierś z kurczaka
150g podgrzybków (ewentualnie z domieszką innych leśnych grzybów)
Cebula
Łyżka oleju
125g śmietany 30%
10g sera cheddar
Łyżeczka listków tymianku
Sól
Pieprz
Pęczek natki pietruszki

Wykonanie:
Grzyby dokładnie czyścimy i kroimy w kostkę. Cebulę obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. Podsmażamy na oleju doprawiając solą i pieprzem. Jak cebula się zeszkli, to dodajemy grzyby i całość smażymy na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu, przez 10-15 minut.
Każdą z piersi kurczaka po umyciu i osuszeniu rozbijamy za pomocą tłuczka po mięsa. Nacieramy niewielką ilością soli i pieprzu i rozkładamy na desce. Na każdym kawałku mięsa układamy cieniutkie plasterki sera i posypujemy świeżym tymiankiem. Kładziemy też trochę podsmażonych grzybów z cebulą (mniej więcej 1,5 łyżki na każdą pierś). Zawijamy mięso w taki sposób, żeby grzyby były w środku, a mięso na zewnątrz, robimy takie prawie roladki, które albo możemy spiąć wykałaczkami, albo związać nitką. Gotujemy na parze przez 20 minut. Możemy też usmażyć na patelni pod przykryciem, a nawet upiec, ale ja najbardziej lubię ugotowane na parze.
Jak roladki będą już prawie gotowe, to zabieramy się za zrobienie sosu. Podgrzewamy grzyby na patelni, dolewamy do nich śmietanę i całość po wymieszaniu doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Ugotowane roladki polewamy sosem i posypujemy umytą, osuszoną i posiekaną natką pietruszki. 


Mięsne rolowanie - konkurs!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...