wtorek, 31 stycznia 2012

Pizza z rukolą

Domowa pizza na grubym, drożdżowym cieście.  Ciasto na pizze robi się na prawdę łatwo, właśnie takie pamiętam z rodzinnego domu. Może nie jest najzdrowsze, bo dość kaloryczne, ale pizzy nie robi się codziennie :) Jest to też fajne danie, dzięki któremu można zrobić tak zwany „przegląd lodówki” i zrobić pizzę z dodatkami, które akurat tam zalegają- tak powstają najfajniejsze kombinacje, właśnie moja  domowa Pizza z rukolą, to taka wariacja ze wszystkiego.



Składniki:
Ciasto na pizzę:
½ kg mąki
Łyżka cukru
Szklanka ciepłej wody
50g drożdży
Szczypta soli
Jajko
¼ szklanki oleju

500g przecieru pomidorowego
Ząbek czosnku
Czerwona cebula
150g pieczarek
Kabanos
100g żółtego sera w plasterkach
Kilka różyczek brokuła
Kilka suszonych pomidorów
Łyżka mąki
Łyżka masła
1/3 szklanki mleka
100g zielonych oliwek
50g rukoli
Sól
Pieprz
Oregano
Bazylia

Wykonanie:

Zaczynamy od zrobienia ciasta na pizzę. Drożdże rozcieramy z cukrem i zalewamy ciepłą wodą. Odstawiamy na 15 minut- powinny zacząć „buzować”. Cukru można dodać nieco mniej, wtedy pizza nie powinna urosnąć tak bardzo. Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy sól, w środku usypanej górki z mąki robimy dołek, do którego wlewamy drożdże i wbijamy jajko. Zaczynamy wyrabiać ciasto, stopniowo dolewając olej. Jak ciasto będzie już jednolite, gładkie i sprężyste, do formujemy kulę, którą przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 30 minut- powinna podwoić swoją objętość. Z ciastem można troszkę poeksperymentować, np. dodając do mąki suszone zioła.

Na patelni, na odrobinie oleju podsmażamy obraną cebulę pokrojoną w półtakarki, doprawiamy odrobiną soli i smażymy aż cebulka się zeszkli. Przekładamy na talerzyk, a na patelnię wrzucamy obrane pieczarki pokrojone w plasterki, doprawiamy pieprzem i smażymy parę chwil, aż puszczą sok, ale nadal będą jędrne. Zdejmujemy z patelni i podsmażamy kabanosa pokrojonego w plasterki.

Wyrośnięte ciasto przekładamy na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Na cieście rozsmarowujemy przecier pomidorowy wymieszany wcześniej z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i suszonymi ziołami (bazylią i oregano). Na wierzchu układamy pieczarki, cebulę, kabanosa, oliwki. Wszystko przykrywamy żółtym serem i układamy na nim różyczki brokuła (podgotowane wcześniej na parze prze 5 minut).
Masło roztapiamy w rondelku, dodajemy mąkę, odrobinę soli i pieprzu, mieszamy dokładnie i jak tylko mąka się połączy z masłem to dolewamy mleko, cały czas mieszając. Jak sos zacznie gęstnieć, to zdejmujemy z ognia i nakładamy go na brokuły.
Pizzę posypujemy jeszcze suszonymi pomidorami pokrojonymi w kostkę i połową umytej i osuszonej rukoli.
Wstawiamy na górny poziom piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Pieczemy przez 20 minut- nie dłużej, bo ciasto wyjdzie suche. Upieczoną pizzę posypujemy resztą rukoli.



poniedziałek, 30 stycznia 2012

Zapiekanka makaronowa z łososiem i brokułami

Mini zapiekanki zrobione w foremkach do tartaletek. W środku gniazdko z makaronu, a w nim łosoś otoczony brokułami a wszystko przykryte pierzynką z mozzarelli. Pyszna Zapiekanka makaronowa z łososiem i brokułami dla całej rodziny.

Składniki:
300g pełnoziarnistego makaronu spaghetti
300g filetu z łososia bez skóry
Brokuł
125g mozzarelli
2 łyżeczki masła
Pieprz cytrynowy
Sól ziołowa

Wykonanie:
Makaron gotujemy wg przepisu na opakowaniu. Łososia doprawiamy pieprzem cytrynowym i gotujemy na parze przez 10 minut. Brokuł dzielimy na małe różyczki i gotujemy na parze przez 5 minut.
W czterech ceramicznych foremkach do zapiekania układamy gniazdo z makaronu. Do każdej foremki wkładamy pół łyżeczki masła. Na środku gniazda układamy łososia pokrojonego w kostkę, a przy brzegach brokułowe różyczki. Całość doprawiamy solą ziołową i posypujemy drobno pokrojoną mozzarellą. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 15 minut.


niedziela, 29 stycznia 2012

Cytrynowe muffinki z białą czekoladą

Czasem po prostu trzeba zrobić coś słodkiego. Dobrze mieć wtedy pod ręką książkę pełną przepisów na „Wypieki i przysmaki kojące duszę”. Nawet jak lekko zmodyfikujemy przepis, żeby dopasować go do aktualnej zawartości naszej lodówki, to i tak będzie dobrze. Nigella nie powinna się gniewać, że z jej przepisu na muffinki cytrynowo- malinowe, powstały pyszne, puszyste i delikatne Cytrynowe muffinki z białą czekoladą.

Składniki:
50g masła lub margaryny
200g mąki pszennej
Szczypta soli
½ łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
100g cukru
2 cytryny
Ok. 120ml mleka
Jajko
100g białej czekolady

Wykonanie:
Cytryny dokładnie myjemy, parzymy i ścieramy skórkę. Z owoców wyciskamy sok, który przelewamy do naczynia z miarką i dolewamy mleka do 200ml. Mleko się zetnie, ale to nic nie szkodzi.
W jednej misce mieszamy mąkę z solą, sodą, proszkiem do pieczenia, skórką startą z cytryn i z posiekaną czekoladą.
W drugiej misce dokładnie mieszamy mleko, z sokiem z cytryny, roztopionym, ostudzonym masłem i roztrzepanym jajkiem.
Składniki mokre wlewamy do suchych i całość mieszamy niezbyt dokładnie- powinny pozostać grudki.
Przygotowujemy formę do pieczenia muffinek- w każde wgłębienie wkładamy papilotkę. Każdą z nich wypełniamy ciastem do 2/3 wysokości i blaszkę wstawiamy do piekarnika nagrzanego wcześniej do 200 stopni. Pieczemy przez 20 minut.
Powstanie 12 pysznych babeczek, które po ostudzeniu możemy udekorować cukrowymi pisakami.

sobota, 28 stycznia 2012

Ryba z warzywami

Rybę przyrządzaną w podobny sposób jadłam u mojej siostry. Robi się ją bajecznie prosto, można prawie dowolnie bawić się proporcjami warzyw i gatunkami ryb (ja najczęściej robię dorsza lub mintaja), a co najważniejsze- naprawdę bardzo fajnie smakuje. Nawet moja mama, która generalnie za rybami nie przepada stwierdziła, że Ryba z warzywami jest całkiem zjadliwa.

Składniki:
400g filetów z morskiej ryby (dorsza lub mintaja)
3 średnie marchewki
1 pietruszka
Kawałek selera
Sól ziołowa
Pieprz cytrynowy
Olej
Łyżka masła

Wykonanie:
Jeżeli ryba jest zamrożona, to wyjmujemy ją z folii, i wkładamy w głębokim talerzu lub innym pojemniku do lodówki. Jak ryba odmarznie, to zlewamy wodę a filety możemy delikatnie osuszyć papierowym ręcznikiem.
Warzywa obieramy, myjemy i trzemy na grubej, jarzynowej tarce.
Na patelnię wlewamy odrobinę oleju, kładziemy filety, które doprawiamy solą ziołową i pieprzem cytrynowym, na rybie kładziemy wiórki zrobione z masła i wszystko dokładnie zakrywamy startymi warzywami. Posypujemy odrobiną soli ziołowej i smażymy pod przykryciem, na średnim ogniu ok. 20 minut. Podajemy z ryżem.

wtorek, 24 stycznia 2012

Kremowa zupa dyniowa

Zupy kremy, to niekoniecznie papki dla niemowlaków- dziś nie trzeba już do nich przekonywać. Wszyscy wiedzą, że krem z marchewki, dyni, czy groszku może mieć naprawdę ciekawy smak. Dynia jest bardzo wdzięcznym warzywem, w prawdzie sezon na nią trwa stosunkowo krótko, ale i na to jest sposób- obraną dynię kroję w kostkę i mrożę, dzięki temu możemy cieszyć się jej smakiem przez cały rok. Z dyni, pora, odrobiny kminku i imbiru może powstać taka oto Kremowa zupa dyniowa.


poniedziałek, 23 stycznia 2012

Naleśniki z pieczarkami i rukolą

W koperkowej kuchni specjalistą od smażenia naleśników jest mój mąż. Ja zajmuję się farszem. Z takiego wspólnego, rodzinnego gotowania mogą czasem powstać naprawdę fajne kompozycje, np. takie Naleśniki z pieczarkami i rukolą.

Składniki:
NALEŚNIKI
Szklanka mąki
2 jajka
Spora szczypta soli
1,5 szklanki mleka
2 łyżki oleju
FARSZ
Cebula
300g pieczarek
150g rukoli
Sól
Pieprz
Olej

Wykonanie:
Zaczynamy oczywiście od ciasta. Do miski wlewamy mleko, wbijamy jajka, dosypujemy mąkę i sól. Całość miksujemy, aż powstanie gładkie, naleśnikowe ciasto. Jeżeli jest zbyt gęste, możemy dolać więcej mleka. Na koniec dodajemy olej i całość dokładnie mieszamy. Na suchej dobrze rozgrzanej patelni smażymy cieniutkie naleśniki.
Zrobienie farszu również nie jest zbyt skomplikowane. Pieczarki obieramy i kroimy w kostkę. Cebulę po obraniu, drobno siekamy. Pieczarki z cebulką podsmażamy na odrobinie oleju doprawiając do smaku solą i pieprzem. Jak cebula się zeszkli dorzucamy umytą, posiekaną rukolę. Mieszamy i zdejmujemy patelnię z ognia.
Na każdy naleśnik nakładamy trochę farszu, zawijamy i gotowe naleśniki podsmażamy na złoty kolor, na niewielkiej ilości oleju. Podajemy na ciepło.

niedziela, 22 stycznia 2012

Pączkowe muffinki z dżemem

Myśleliśmy nad usmażeniem pączków, w końcu karnawał to karnawał, a Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi krokami, ale jakoś te całe pączki nie do końca nas przekonują, a zresztą do wspólnego kucharzenia chcieliśmy zaangażować też najmłodszego Koperka- musieliśmy wybrać coś mniej skomplikowanego niż pączki. Myśleliśmy, szukaliśmy, aż sobie przypomnieliśmy, że w zeszłym roku byłam wyjątkowo grzeczna, tak grzeczna, że Mikołaj podrzucił mi, prosto pod choinkę, niesamowitą książkę autorstwa Nigelli Lawson. Książkę traktującą o tym Jak być domową boginią, wypieki i przysmaki kojące duszę. A w tej książce, w rozdziale poświęconym dzieciom znalazłam przepis na Pączkowe muffinki z dżemem! Swoją drogą genialna alternatywa dla pączków. Wprowadziliśmy małe koperkowe modyfikacje, Nigella np. chciała upieczone muffinki zanurzać w roztopionym maśle i obtaczać w granulowanym cukrze… Rezygnując z tego kroku, w zamian dorzuciliśmy kolorowy lukier, którym zajęła się właśnie moja 1,5 roczna córeczka (to ona ozdabiała muffinki). Może nie wyszły idealnie, ale naszym zdaniem są urocze, a co ważniejsze, Pączkowe muffinki z dżemem naprawdę w smaku przypominają pączki :)

Składniki:
125 ml mleka
50g masła lub margaryny
2 nieduże jajka
Łyżeczka ekstraktu waniliowego
200g mąki pszennej
Łyżeczka proszku do pieczenia
½ łyżeczki sody oczyszczonej
80g cukru
12 łyżeczek dżemu (u nas pyszny, domowy, poziomkowy)
Cukier puder
Barwniki spożywcze

Wykonanie:
Masło roztapiamy i studzimy. Mieszamy z mlekiem, roztrzepanymi jajkami i ekstraktem waniliowym. W drugiej misce łączymy mąkę, cukier, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną. Suche składniki wsypujemy do mokrych, mieszamy, ale niezbyt dokładnie, mają pozostać grudki, jeżeli ciasto będzie za bardzo wymieszane- muffinki wyjdą twarde. Blaszkę z wgłębieniami smarujemy tłuszczem (lub bierzemy silikonową formę na muffinki). Każde wgłębienie zapełniamy ciastem do połowy wysokości, nakładamy po łyżeczce dżemu i dopełniamy resztą ciasta. Blaszkę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i pieczemy przez 20 minut.
Cukier puder roztapiamy w niewielkiej ilości wody (tak, żeby powstał gęsty lukier) Dzielimy na części, barwimy barwnikami spożywczymi. Kolorowym lukrem dowolnie ozdabiamy upieczone, nieco przestudzone muffinki. Pączkowe muffinki najsmaczniejsze są w dniu pieczenia.


piątek, 20 stycznia 2012

Pierogi z kaszą gryczaną

Kasza wytwarzana z gryki, jest chyba najpopularniejszą kaszą w Polsce. I dobrze, bo jest niezwykle zdrowa i można z niej wyczarować pyszne, niebanalne potrawy, jak np. Pierogi z kaszą gryczaną.

Składniki:
CIASTO
 ½ kg mąki
Łyżeczka soli
2 szklanki gorącej wody
FARSZ
100g kaszy gryczanej
100g pieczonego boczku
Cebula
Jajko
Sól
Pieprz

Wykonanie:
Kaszę gryczaną gotujemy wg wskazówek na opakowaniu.
Boczek  i obraną cebulę kroimy w dość drobną kostkę i smażymy na rozgrzanej patelni. Jak boczek delikatnie zarumieni się, a cebulka zeszkli, to dorzucamy ugotowaną kaszę i po dokładnym wymieszaniu smażymy ze dwie minuty. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Zostawiamy do ostygnięcia. Do ostudzonej masy dodajemy surowe, roztrzepane jajko i dokładnie mieszamy.
Mąkę wsypujemy do dużej miski, mieszamy z solą i zalewamy wrzącą wodą. Delikatnie mieszamy łyżką i zostawiamy. Jak masa ostygnie na tyle, żeby można było włożyć w nią ręce- wyrabiamy ciasto. Jak za bardzo się lepi, dodajemy ciut mąki, a jak jest za twarde, to jeszcze troszkę wody. Gotowe ciasto dzielimy na porcje, wałkujemy podsypując odrobiną mąki, wycinamy szklanką kółka. Na każdym kole kładziemy łyżeczkę farszu i dokładnie zlepiamy brzegi. Pierogi wrzucamy do wrzącej, osolonej wody z odrobiną oleju i gotujemy parę chwil od ich wypłynięcia.



czwartek, 19 stycznia 2012

Roladki z kurczaka z suszonymi pomidorami

Parowar jest jednym z częściej wykorzystywanych urządzeń w koperkowej kuchni. Ostatnio specjalizuję się roladkach ;-) Chciałam sprawdzić, czy tak uwielbiane przeze mnie suszone pomidory w oleju, są na tyle aromatyczne i intensywne w smaku, że da się zrobić smaczne roladki gotowane na parze bez żadnych dodatkowych przypraw? Udało się, więc na obiad były przepyszne Roladki z kurczaka z suszonymi pomidorami.

Składniki:
Pierś z kurczaka
Kilka suszonych pomidorów w oleju
2 plasterki żółtego sera

Wykonanie:
Z piersi robimy dwa kotlety, które należy nieco potłuc za pomocą tłuczka do mięsa. Kładziemy na desce i za pomocą silikonowego pędzelka smarujemy olejem z zalewy. Na każdym kawałku mięsa kładziemy plaster żółtego sera i kilka pomidorów (zależnie od wielkości, ja kładę po dwa większe). Zawijamy ciasne roladki, które przenosimy do niedużego pojemnika (używam pojemnika do ryżu dołączonego do parowaru). Z wierzchu smarujemy resztą oleju z pomidorów. Gotujemy na parze ok. 20 minut.
W naczynku powstaje pyszny, aromatyczny sos, którym polewam warzywa (ziemniaki i brokuły) również ugotowane na parze w tym samym czasie.


Mięsne rolowanie - konkurs!

środa, 18 stycznia 2012

Kurczak z pastą korma

Wpadła mi w ręce Łagodna Pasta Korma. Ogromnym jej plusem było to, że została zrobiona na bazie naturalnych składników. Jako, że lubimy curry, a przebijający się kokosowy zapach dobrze wróżył, więc na obiad powstał taki oto Kurczak z pastą korma, który jak najbardziej przypadł nam do gustu. Następnym razem taką pastę postaram się zrobić samodzielnie :)

Składniki:
Pierś z kurczaka
2 marchewki
Cebula
½ szklanki mrożonego groszku
70g pasty korma
200ml śmietanki kremówki
Olej

Wykonanie:
Kurczaka kroimy na kawałki. Marchewkę obieramy, przekrajamy w poprzek na pół i za pomocą obieraczki do warzyw kroimy na cieniutkie plastry. Groszek wsypujemy na sitko i przelewamy wrzątkiem. Cebulę obieramy i kroimy w pióra.
Na patelni na odrobinie oleju podsmażamy kurczaka z warzywami, jak mięso zetnie się z każdej strony, to dodajemy pastę i ze 2-3 łyżki wody. Całość smażymy przez 10 minut na niewielkim ogniu, cały czas mieszając tak, żeby pasta dokładnie pokryła wszystkie składniki. Wlewamy śmietankę, mieszamy, smażymy chwilkę i podajemy z ryżem ugotowanym na sypko.



Kurczak i spółka

wtorek, 17 stycznia 2012

Jego wysokość- Homar

To było jedno z dań, które zawsze chciałam spróbować i muszę powiedzieć, że nie zawiodłam się. Niezwykle delikatne w smaku mięsko, tylko dość ciężko się do niego dobrać, szczególnie bez specjalnych przyrządów, ale w koperkowej kuchni wszystko jest możliwe, więc jakoś pokonaliśmy czerwonego skorupiaka :) Niestety to dość droga impreza, ale akurat w jednej z sieci marketów była promocja i na naszym stole zagościł Homar.




Składniki:
Homar- ugotowany, zamrożony w osolonej wodzie
Cytryna
50g masła
Pęczek natki pietruszki
Ząbek czosnku
Sól
Bagietka

Wykonanie:
Homara odmroziłam i gotowałam przez 10 minut we wrzącej osolonej wodzie.
W tym czasie przygotowałam pietruszkowe masełko. Masło roztopiłam, dodałam przeciśnięty przez praskę czosnek, odrobinę soli i soku z cytryny i posiekaną natkę. Dokładnie wymieszałam, a jak już nieco zastygło, to posmarowałam masełkiem chrupiącą bagietkę pokrojoną na plastry.
Najwięcej problemów sprawia dobranie się do jadalnej części homara. Niestety nie dysponujemy specjalnymi sztućcami do tego, więc musieliśmy kombinować.
Homara kroimy ostrym nożem wzdłuż na pół. Do jedzenia nadaje się mięso znajdujące się w odwłoku i szczypcach. Po przekrojeniu, mięso z odwłoku możemy już wyjąc, ze szczypcami jest znacznie więcej zabawy :) Szczypce kładziemy na desce do krojenia, przykrywamy ściereczką i rozbijamy pancerzyk tłuczkiem do mięsa. Ściereczka jest po to, żeby twarde odłamki nie latały po całej kuchni :)
Mięsko skrapiamy obficie sokiem z cytryny i zjadamy z bagietką posmarowaną masłem pietruszkowym.



poniedziałek, 16 stycznia 2012

Tortilla z kurczakiem i dodatkami

Tortilla to taki Fast food który może być całkiem zdrowy- szczególnie w domowej wersji. Placki możemy kupić gotowe, ale zrobienie ich w domu naprawdę wcale nie jest pracochłonne przepis mam od Borgii. Lubię eksperymentować z dodatkami. U Berniki zobaczyłam bardzo fajne połączenie kurczaka z mango i rukolą. Troszkę pokombinowałam i na obiad zajadaliśmy taką oto Tortillę z kurczakiem i dodatkami ;-)

Składniki:
PLACKI
250g mąki pszennej
35g smalcu
Łyżeczka proszku do pieczenia
Szczypta soli
Ok. ½ szklanki wrzątku
FARSZ
Pierś z kurczaka
3 dymki
2 ząbki czosnku
Sól
Pieprz
Łyżeczka curry
Olej
Pieprz ziołowy
Szczypta chili
Mango
Rukola
Sałata lodowa
Czerwona cebula
SOS
150g gęstego jogurtu naturalnego
Łyżka majonezu
Ząbek czosnku
Sól ziołowa
½ łyżeczki kurkumy

Wykonanie:
Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól i proszek do pieczenia, mieszamy, dodajemy smalec pokrojony w kostkę. Zagniatamy, stopniowo dolewając gorącą wodę. Dolewamy do momentu, aż powstanie gładkie, elastyczne ciasto. Wyrobione ciasto odstawiamy na pół godziny. Następnie dzielimy na 4 równe części i każdą z nich wałkujemy na cienki, okrągły placek. Przykładamy talerzyk o średnicy ok. 20cm i odcinamy nadmiar ciasta. Ze skrawków odciętego ciasta robimy jeszcze jeden, czyli piąty placek. Placki smażymy na suchej, rozgrzanej patelni po ok. 30 sekund z każdej strony.
Dymki myjemy, obieramy i kroimy w pióra, czosnek po obraniu kroimy w cieniutkie plasterki. Kurczaka kroimy w kostkę. Wszystko ze sobą mieszamy doprawiamy curry, chili, solą i pieprzem czarnym oraz ziołowym, dodajemy trochę oleju i dokładnie mieszamy. Odstawiamy na pół godziny, a następnie smażymy aż cebula się zeszkli a mięso będzie miało piękny złoty kolor.
Czerwoną cebulę obieramy, myjemy i kroimy w półtalarki, mango myjemy, obieramy i kroimy w kostkę, rukolę i sałatę myjemy, sałatę kroimy w paseczki.
Gęsty jogurt naturalny mieszamy z majonezem, dodajemy trochę soli ziołowej, kurkumę, i przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Mieszamy wszystkie składniki sosu.
Na placek tortilli kładziemy po kolei wszystkie dodatki, polewamy sosem, zawijamy i zjadamy :-)


Kurczak i spółka

niedziela, 15 stycznia 2012

Galaretkowa babka

Pamiętam z dzieciństwa ciasto składające się z samych galaretek, a dokładniej z kolorowych kostek  zatopionych w białej galaretce. Białą galaretkę można zrobić na wiele sposobów. Jak chcemy mieć coś w stylu sernika na zimno to  możemy użyć serków homogenizowanych wymieszanych z jasną galaretką. Mój mąż zażyczył sobie jednak ciasta z samych galaretek, więc w mojej Galaretkowej babce zamiast serków jest kefir.

Składniki:
4 różnokolorowe galaretki
3 łyżeczki żelatyny
Łyżka cukru waniliowego
400g kefiru

Wykonanie:
Do czterech płaskich naczyń wsypujemy galaretki i każdą z nich zalewamy 300ml wrzącej wody, dokładnie mieszamy do całkowitego rozpuszczenia żelatyny i odstawiamy do zastygnięcia. Jak galaretki będą już zupełnie sztywne to kroimy je w kostkę.
Żelatynę mieszamy z cukrem waniliowym (takim z prawdziwą wanilią) i zalewamy 100ml wrzątku, bardzo dokładnie mieszamy, aż żelatyna całkiem się rozpuści a woda nieco ostygnie, wtedy pomału wlewamy kefir, cały czas mieszając.
Do slikonowej formy babkowej wlewamy masę kefirową i wrzucamy kolorowe galaretki pokrojone w kostkę, mieszamy i odstawiamy do lodówki na parę godzin. Ostrożnie wyjmujemy z formy i kroimy na kawałki.
Ciasto można oczywiście zrobić w dowolnej formie, np. w zwykłej keksówce, czy tortownicy wyłożonej folią spożywczą.




sobota, 14 stycznia 2012

Hafira- zupa arabska

Przeglądając Kulinarny Atlas Świata, którego poszczególne części zbierałam dawno, dawno temu z Gazety Wyborczej, zatrzymałam się po raz kolejny na Kuchni Arabskiej. Szukałam ciekawego dania z ciecierzycą i jak zwykle nie zawiodłam się :-)
Pyszna, gęsta, sycąca zupa z kurczakiem i ciecierzycą, pachnąca szafranem, z delikatnym cytrynowym posmakiem- taka właśnie jest Hafira


Składniki:
250g piersi z kurczaka
100g ciecierzycy
Spora cebula
Łyżka masła
Pęczek natki pietruszki
1,5l wody
Łyżeczka pieprzu
2 łyżeczki soli
Spora szczypta szafranu
Łyżeczka cynamonu
2 łyżki mąki
2 jajka
100g długoziarnistego ryżu
Sok z cytryny

Wykonanie:

Zupę zaczynamy robić dzień wcześniej, ponieważ musimy namoczyć ciecierzycę. Zalewamy ją wodą i odstawiamy na całą noc.
Kurczaka kroimy w niedużą kostkę i podsmażamy na roztopionym maśle w garnku z grubym dnem. Dodajemy odsączoną ciecierzycę, drobno posiekaną cebulę, doprawiamy solą, pieprzem, cynamonem i szafranem i smażymy ciągle mieszając przez parę minut, aż cebula się zeszkli. Zalewamy wodą i gotujemy na niewielkim ogniu przez godzinę, do momentu gdy ciecierzyca będzie miękka. Dosypujemy ryż (wcześniej parokrotnie wypłukany) i gotujemy jeszcze przez 20 minut. Mąkę rozprowadzamy w odrobinie wody, i wlewamy do zupy- całość szybko doprowadzamy do wrzenia przez cały czas mieszając. Jeżeli zupa jest zbyt gęsta, możemy dolać trochę bulionu lub wody.
Zupę zdejmujemy z ognia. Jajka wbijamy do miseczki i roztrzepujemy widelcem. Lekko ubite jajka wlewamy do gorącej zupy i dokładnie mieszamy. Dodajemy posiekaną natkę pietruszki, doprawiamy do smaku sokiem z cytryny, solą i pieprzem i od razu podajemy.


Kurczak i spółka

czwartek, 12 stycznia 2012

Krewetki w cieście

Krewetki, mogą być nawet mrożone + ciasto piwne przyprawione m.in. pieprzem cytrynowym + olej do głębokiego smażenia + pyszny sos na bazie jogurtu z nutą czosnku i cytryny = Krewetki w cieście piwnym, czyli jednym słowem „mniam” :-)

Składniki:
250g  krewetek Tiger
Ciasto:
150g mąki
200 ml piwa
½ łyżeczki soli ziołowej
½ łyżeczki chili w proszku
½ łyżeczki pieprzu cytrynowego
½ łyżeczki sody oczyszczonej
Olej do głębokiego smażenia
Sos:
3 łyżki majonezu
150g  gęstego jogurtu naturalnego
Skórka starta z jednej cytryny
Łyżeczka posiekanego koperku
½ łyżeczki pieprzu cytrynowego
Ząbek czosnku

Wykonanie:
Krewetki rozmrażamy jeśli używamy mrożonych, myjemy i osuszamy. Krewetki muszą być obrane, z usuniętym przewodem pokarmowym i pozostawionym ogonkiem.
Robimy sos, żeby smaki zdążyły się przegryźć. Jogurt mieszamy z majonezem, dodajemy skórkę cytrynową, koperek, pieprz cytrynowy i przeciśnięty przez praskę czosnek. Mieszamy dokładnie wszystkie składniki.
Olej podgrzewamy w garnku lub głębokiej patelni. Oleju musi być taka ilość, żeby krewetki mogły całe się zanurzyć.
Mąkę mieszamy z solą ziołową, chili, pieprzem cytrynowym i sodą oczyczoną, dolewamy piwo i mieszamy. Ciasto powinno być gęstsze niż ciasto naleśnikowe. Dla uzyskania odpowiedniej konsystencji możemy dodać ciut więcej mąki lub piwa.
Krewetki zamaczamy w cieście- trzymając za ogonek i wrzucamy do rozgrzanego oleju. Po kilka sztuk na raz, żeby temperatura oleju nie spadła zbyt mocno, bo wtedy ciasto będzie chłonąć więcej tłuszczu. Smażymy trochę ponad minutę, aż ciasto ładnie się zarumieni. Potem nadmiar tłuszczu odsączamy na papierowym ręczniku.
Jeszcze ciepłe krewetki podajemy z aromatycznym sosem.


Przepis zgłaszam do akcji kulinarnej „Kuchnia 24/7”, która ma pokazać jak wygląda dzień na widelcu blogera.

Piąty posiłek- kolacja

środa, 11 stycznia 2012

Figi z porto

A może by tak słodki, romantyczny, nieco egzotyczny deserek? Słodki, bo ze słodziutkim porto, można zastąpić jeszcze słodszą malagą, do tego nasze rodzime powidła śliwkowe. Romantyczny- bo podaję przepis na dwie porcje, a do tego można zjeść w blasku świec, żeby jeszcze bardziej zaakcentować romantyczny charakter deseru ;-) Co do egzotyki, to w Polsce świeże figi są egzotyczne same w sobie, a jak już uda nam się kupić w jakimś markecie takie twardawe egzemplarze, które dojrzewały w transporcie, to niestety grozi nam rozczarowanie smakiem figi samej w sobie. Wystarczy odrobina powideł i słodkiego alkoholu i już mamy pyszne Figi z porto

Składniki:
4 świeże figi
½ szklanki porto
½ łyżki powideł śliwkowych

Wykonanie:
Dwie figi kroimy na ćwiartki, a dwie jedynie nacinamy ostrym nożem na krzyż, w taki sposób, żeby ładnie dam się otworzyły.
Do niedużego garnka wlewamy porto i ostrożnie przenosimy nacięte figi uważając, żeby się nie rozpadły. Dorzucamy też te pokrojone na ćwiartki i całość gotujemy przez 10 minut.
Potem bardzo ostrożnie wyjmujemy nacięte figi. Przekładamy od razu do naczynek, w których będziemy podawać deser.
Do garnka dodajemy powidła, całość gotujemy jeszcze chwilkę i miksujemy blenderem, na gładki sos.
Ciepłym sosem polewamy odłożone figi i od razu podajemy.

wtorek, 10 stycznia 2012

Tarta porosołowa

Nie lubię marnowania jedzenia, nie lubię też nudnego jedzenia. Za to lubię zrobić coś z niczego, chociaż dobry domowy rosołek, to wcale nie takie nic, no ale Porosołowa tarta to zdecydowanie „Coś” :-)

Składniki:
CIASTO:
1,5 szklanki mąki
szczypta soli
jajko
3 łyżki miękkiego masła
2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
FARSZ:
250g mięsa z rosołu- obranego z kości (najlepiej indyk lub kurczak)
2 marchewki ugotowane w rosole
cebula
1 łyżka masła
4 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
natka pietruszki
SOS:
jajko
4 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
sól, pieprz

Wykonanie:
Mąkę mieszamy z solą, dodajemy miękkie masło, jajko i jogurt i wyrabiamy ciasto. Gładkie ciasto odkładamy na godzinę do lodówki. Następnie wałkujemy cienki okrągły placek, który przekładamy do formy do pieczenia tarty. Ciasto nakłuwamy widelcem i pieczemy w 180 stopniach przez 10- 15 minut.
Cebulę bardzo drobno siekamy, możemy zrobić to w rozdrabniaczy, następnie należy ją zeszklić na patelni, na maśle. Dodajemy mięso i marchewkę pokrojone w drobną kostkę (też polecam rozdrabniacz). Całość mieszamy z jogurtem naturalnym i posiekaną natką pietruszki. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem i przekładamy farsz na zapieczony kruchy spód.
Farsz polewamy sosem przygotowanym z jogurtu i roztrzepanego jajka, doprawionego do smaku solą i pieprzem
Tartę pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 30- 40 minut.



Kategoria "Coś z niczego"



poniedziałek, 9 stycznia 2012

Cake pops, czyli bajaderki w modnej odsłonie

Cake pops to nic innego jak kulki uformowane z pokruszonego ciasta zmieszanego z kremem, nabite na patyczki i oblane czekoladą. Wyglądają uroczo, i można je dowolnie ozdabiać, np. cukrowymi posypkami, lub rysując na nich szlaczki czekoladą w innym kolorze.
Nie pamiętam gdzie zobaczyłam je po raz pierwszy, ale wiem, że na oglądałam się ich całkiem sporo na różnistych blogach. Przymierzałam się do nich i przymierzałam, ale zabrałam się do dzieła po przeczytaniu wpisu Berniki. W sieci jest też masa filmików, całkiem pomocnych filmików, naprawdę polecam pooglądać trochę przed pierwszym podejściem do Cake pops.

Składniki:
400g czekoladowego, babkowego, suchego ciasta, bez polewy, kremów i innych dodatków
Ok. 200g Nutelli
100g gorzkiej czekolady
100g mlecznej czekolady
Cukrowe posypki

Wykonanie:
Ciasto drobno kruszymy, możemy zrobić to ręcznie lub za pomocą grubych końcówek miksera o dużej mocy. Do pokruszonego ciasta dodajemy nutellę i całość mieszamy, aż powstanie plastyczna masa.
W dłoniach formujemy niewielkie kulki, które układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na pół godziny.
W tym czasie obie czekolady łamiemy na kawałki i wrzucamy do szklanej miseczki ustawionej na garnku z gotującą się wodą- w ten sposób roztopimy czekoladę w kąpieli wodnej.
Bierzemy lizakowy patyczek (możemy użyć patyczków do szaszłyków, musimy tylko pamiętać o obcięciu ostrego końca!) zamaczamy końcówkę w czekoladzie i wbijamy w kulkę ciasta, ale tylko do połowy głębokości- inaczej kulka może się rozpaść. Postępujemy tak po kolei ze wszystkimi kulkami i odstawiamy do zamrażalnika na pół godziny.
Po tym czasie każdą z kulek zatapiamy na chwilkę w roztopionej czekoladzie, ostrożnie strzepujemy nadmiar, w przeciwnym wypadku, czekolada brzydko spłynie i ubrudzi cały patyczek, i dowolnie ozdabiamy cukrowymi posypkami.
Patyczki z gotowymi cake pops wbijamy w kawałek styropianu lub specjalną gąbkę do ikebany i trzymamy w lodówce do całkowitego zastygnięcia czekolady.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...